Willa Pfluga we Wrocławiu, gm. Wrocław, woj. Dolnośląskie

Willa projektu niemieckiego architekta Emila Boethke powstała w roku 1876 dla Adalberta Pfluga, ówczesnego szefa taboru kolejowego Miasta Wrocławia. Przebudowana w 1914 r, w latach 30-tych była siedzibą studenckiej korporacji Uniwersytetu Wrocławskiego „Vandalia”.
Początek XX wieku przyniósł pomysł na eksperyment urbanistyczny całego kwartału przy ul. Liskego, który projektowano z miejskim rozmachem przeznaczając niebagatelną część terenu na skwery i trakty zielone. Wszystko to z niewątpliwą korzyścią dla otoczenia budynku.
Willa Pfluga jest perłą architektoniczną Wrocławia, a jednocześnie nowoczesną przestrzenią.
Na tyłach willi stanął 3-kondygnacyjny przeszklony budynek biurowy. W jego elewację została wkomponowana ściana dawnej stajni wraz z jej charakterystycznymi detalami – murem pruskim, zabytkowymi wrotami i głową konia. Starą zabytkową willę połączono w parterze z nowym biurowcem przeszklonym łącznikiem, domykając przestrzeń dziedzińca przed dawnym budynkiem stajni.
W willi znajdują się: pozłacane stiuki, malowidła o tematyce mitologicznej i biblijnej, kolorowe witraże, boazerie, ceramiczne delfty w kominku, harmonijnie wkomponowane nowoczesne detale, zabytkowa sień, sala konferencyjna, kominkowa i gabinetowa.


Powierzchnia całkowita: 2351,09 m2.
Część historyczna 1132,88 m2.
Część współczesna: 1218,21 m2.
Powierzchnia działki: 1565 m2
Ilość miejsc postojowych: 21
Kondygnacje naziemne: 3
Kondygnacje podziemne: 1


Otoczenie budynku to centrum edukacyjno-akademickie szkół wyższych: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Medyczna. Centra biznesowe: Grunwaldzki Center, Green Day, Green 2Day, Nobilis.
Lokalizacja: ul. Liskego 7, Wrocław, 3 km na wschód od Rynku, przy Placu Grunwaldzkim w śródmiejskiej zabudowie kwartałowej.
Udogodnienia budynku: klimatyzacja, monitoring, system alarmowy, wyposażenie w sieć strukturalną kat. 5e, aneksy kuchenne, węzły sanitarne na każdym piętrze. Chillery wymienione w maju 2019, podłączenie do sieci ciepłowniczej Fortum – maj 2020.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Mikołowska 15/5
40-067 Katowice


kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com