Zespół pałacowo – sanatoryjny z parkiem w Kowarach, woj. Dolnośl

Zespół pałacowo - sanatoryjny powstał na początku XX w. Główna brama wjazdowa prowadzi na  reprezentacyjny plac z zachowanym zbiornikiem fontanny. Po południowej stronie placu umiejscowiono najbardziej reprezentacyjny budynek: pałac na rzucie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, z wejściem głównym bezpośrednio z ulicy.
Na wprost bramy wjazdowej jest zlokalizowany niewielki budynek mieszkalny. Zabudowę od strony północnej zamyka budynek w kształcie litery „L”, pierwotnie o funkcji administracyjno-mieszkalnej. Jego elewacja północna, wpisana pomiędzy przęsła ogrodzenia, ogranicza działkę od ulicy. Dawny budynek sanatoryjny, na planie prostokąta, o kubaturze porównywalnej do budynku pałacu, jest cofnięty w kierunku północno-zachodnim.
Do północno-zachodniego narożnika dawnego budynku sanatoryjnego przylega budynek dawnej leżakowni, częściowo zachowany, przebudowany i rozbudowany o garaże i pomieszczenia gospodarcze.

Całość obejmuje 4 budynki kubaturowe o pow. użytkowej 3.875 m2
Pow. działki ok. 3.693 ha

Otaczający zabudowę park został zaprojektowany jako kompozycja krajobrazowa w stylu secesyjnym.
Nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem usług turystycznych, sportowych, handlowych, gastronomicznych oraz publicznych , dodatkowo istnieje możliwość zagospodarowania funkcją mieszkalną oraz zamieszkania zbiorowego.

Prezentowany zespół pałacowo - sanatoryjny położony jest w północnej części Kowar na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.
Do Jeleniej Góry jest około 15 km, do przejścia granicznego w Lubawce około 20 km, do Wrocławia około 120 km (przez S3 i A4), do lotniska międzynarodowego we Wrocławiu około 135 km, a do Pragi około 170 km.

Po remoncie i adaptacji obiekt idealnie nadaje się na: sanatorium, dom seniora, prywatny szpital oraz ośrodek hotelowo- konferencyjny.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Mikołowska 15/5
40-067 Katowice


kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com