Pałac Gwoździany, gm. Pawonków, woj. Śląskie

zdjeciefilm

Film z drona

Neobarokowy z elementami klasycystycznymi pałac został zbudowany w II poł. XIX w.
Budynek murowany z cegły, tynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z nowszymi lukarnami, wykonanym z dachówki.
Fasada (elewacja północna) siedmioosiowa, z centralnym ryzalitem mieszczącym główne wejście, zwieńczonym wydatnym szczytem. Ryzalit poprzedzony gankiem filarowym podtrzymującym balkon. Elewacja tylna powtarza układ fasady. Elewacje zachowały część detali architektonicznych: prostokątne obramowania otworów okiennych (część z kluczem), wydatny gzyms przepaskowy, boniowane narożniki.
Obiekt wyposażony jest w instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną.
Stan techniczny obiektu dobry. W Pałacu zostały wymienione wszystkie stropy na żelbetowe.
W Pałacu zostały wykonane wszelkie uzgodnienia projektowe, przeprowadzona została inwentaryzacja oraz wykonany i zatwierdzony projekt budowlany z wszelkimi uzgodnieniami konserwatorskimi oraz rozpoczętą budową.

Pow. użytkowa – 1 600 m2
Kubatura – 7 000 m3
Park- działka- 8.7669 ha

Zabytkowy park został ogrodzony i uporządkowany. Zostały przeprowadzone wszystkie niezbędne prace dotyczące pielęgnacji drzew i roślin.

Na terenie parku znajdują się fundamenty pawilonu, na których można wybudować wysoki budynek, 12 murowanych domków wypoczynkowych dwa baseny odkryte, boisko do koszykówki i ew. tenisa.
Pałac posiada własne ujęcie wody oraz budynek przepompowni. Na terenie parku poprowadzone zostały instalacje elektryczne oraz kanalizacyjne umożliwiający wykorzystanie własnego źródła wody.
W związku z inwestycjami gminy do pałacu została doprowadzona kanalizacja (jedna przygotowana pod Pałac, druga do ew. obiektów na terenie parku).

Nieruchomość oznaczona w studium przestrzennym jako działka w obrębie ochrony konserwatorskiej. Działka oznaczona symbolem B i Bz – tereny mieszkaniowe oraz rekreacyjno- wypoczynkowe.
Nieruchomość świetnie zlokalizowana do Lublińca około 12 km, do lotniska w Pyrzowicach około 50 km, do Katowic około 70 km, do autostrady A4 około 50 km, do Opola około 50 km.

Po remoncie i adaptacji obiekt idealnie nadaje się na: hotel z ośrodkiem konferencyjnym, SPA, dom seniora, prywatny ośrodek rehabilitacyjny.

 

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Mikołowska 15/5
40-067 Katowice


kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com