Pałac Dzierążnia, gm. Krynice, woj. Lubelskie

Eklektyczny nieduży pałac wybudowany pod koniec XVIII w,  murowany, zbudowany na planie prostokąta. Parterowy, z nadbudowanym od strony południowej piętrem, podpiwniczony. Wejście od strony zachodniej poprzedzone jest silnie wysuniętym, filarowo-kolumnowym portykiem, zwieńczonym trójkątnym szczytem. Pośrodku jest wgłębny portyk, poprzedzony owalnym tarasem i schodami do ogrodu.
            Naroża poszczególnych partii budynku są boniowane, elewacje zwieńczone rodzajem belkowania. Otwory okienne mają profilowane opaski, nad nimi odcinki gzymsu lub trójkątne szczyciki. Dachy są cztero- i dwuspadowe, z lukarnami od wschodu i zachodu.

            Układ wnętrz jest dwutraktowy, z hallem i salonem na osi, z którego prowadzą drzwi na taras ogrodowy od strony wschodniej. W skrzydle północnym są dwa większe, reprezentacyjne pokoje i dwa mniejsze z wejściem od północy przez sień. W skrzydle południowym znajdują się pokoje mieszkalne oddzielone korytarzem, a także schody prowadzące na piętro. Od południa do pałacu dobudowano niewielki przedsionek.

            Do dziś z dawnego wyposażenia zachowały się ozdobne elementy na ścianach fasety i sufitach rozety, stolarka okienna i drzwiowa, ozdobne podłogi i parkiety, jeden kominek w stylu eklektycznym (2. połowa XIX wieku)  znajduje się w hallu – z białych kafli, udekorowany stiukową i żeliwną kratą.


Pałac po generalnym remoncie w latach 2007-2010 otrzymał nagrodę” Laur Konserwatorski”  w 2011r.

Pow. użytkowa- 690,30 m2
                        Pow. użytkowa piwnic- 219,10 m2
                        Pow. użytkowa parteru- 404,90 m2
                        Pow. użytkowa poddasza- 66,30 m2
Pow. zabudowy- 540 m2
Pow. działki – parku – 2.1533 ha

Dodatkowo na działce znajduje się garaż 2- stanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczo- socjalnym wybudowany w 2011r.

Miejscowy plan zagospodarowania przewiduje na działce przeznaczenie na funkcję mieszkalną, turystyczną, lub kulturalno- oświatową.

Istnieje możliwość dobudowania „ domu weselnego” jako uzupełnienie całego założenia.

Pałac położony około 6 km od drogi krajowej DK 17 Zamość- Tomaszów Lubelski około 20 km od Tomaszowa Lubelskiego i 25 km od Zamościa, do Hrubieszowa około 50 km, do Warszawy około 260 km.

Dzierążnia jest wsią o charakterze rolniczym z zabudową zwartą, wieloosiową skupioną przy drodze powiatowej. Głównie zabudowa zagrodowa i jednorodzinna a w dalszym sąsiedztwie znajdują się grunty rolne i stawy hodowlane.

ISTNIEJA MOZLWOSĆ DOKUPU DO 60 ha ZIEMI WRAZ ZE STAWAMI

Założenie idealnie nadaje się na: dom weselny, mały pensjonat, rezydencję prywatną.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Plebiscytowa 29/3
40-036 Katowice

tel. 32 206 82 29
kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com