Pałac Osiek gm Osiek woj. Małopolskie

Jedyny w swoim rodzaju pałac w stylu mauretańskim wg. projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego.
Architekt przebudował około 1837r istniejący pałac nadając jemu całkowicie odmienny i niespotykany styl w czasach ówczesnych można było napotkać nawiązanie do stylu orientalnego, ale wyłącznie, jako dodatek do klasycystycznego wyposażenia.
Pałac po całkowitej przebudowie zyskał dodatkowe piętro, dwie wieże oraz wschodnie skrzydło zmieniony został kształt okien wnętrze ozdobione misternymi malowidłami i mozaikami w tonacji biało niebieskiej Wśród ozdobnych dekoracji przeważają motywy geometryczne i roślinne. W pałacu zachowały się napisy w języku arabskim, między innymi Allah Akbar (Bóg Wszechmocny).
W sali balowej, zwanej Salą Mauretańską, znajdują się arabeski i wejścia z zamkniętym łukiem ozdobione motywem muszli.
Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z klasycystycznymi i neogotyckimi zabudowaniami mieszkalnych i gospodarczymi, w tym neogotycką oficyną z okrągłą basztą z 1843 r.

Pow. użytkowa- 1 784 m2 czyli:

pow. użytkowa pałacu 899 m2-w trakcie remontu
pow. użytkowa kasztel-251 m2- nie remontowany
Pow. użytkowa budynek ogrodowy 502,56 m2 – nie remontowany
Pow. użytkowa budynek stary sąd -132 m2 – nie remontowany

Kubatura całości założenia- 16 841 m3
Działka – park- 10.6036 haPałac w trakcie remontu – wymiana dachu, wymiana stropu, remont podstawowy wszystkich pomieszczeń w pałacu. Dwie sale mauretańskie zrobione na gotowo.
Pałac po remoncie i adaptacji idealnie nadaje się na ośrodek hotelowo-konferencyjny, SPA, ekskluzywny hotel wraz z kasynem.

Miejscowy plan zagospodarowania oznaczenie ZP1- tereny zieleni urządzonej i mieszczą się w strefie obiektów i zespołów wpisanych do rejestru zabytków wraz ze strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Plebiscytowa 29/3
40-036 Katowice

tel. 32 206 82 29
kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com