Pałac w Rozkochowie, gm. Walce, pow. Krapkowicki, woj. Opolskie.

Duży późno barokowy ( 1734r. ) pałac typu francuskiego w kształcie podkowy z dwuspadowym mansardowym dachem oraz ryzalitem w części środkowej korpusu.
Pałac w Rozkochowie w ogólnym swym charakterze jest założony według schematu pałacu francuskiego, rozpowszechnionego w Europie w okresie baroku, określanym jako typ pałacu “miedzy dziedzińcem a ogrodem” ( entre cour et jardin). Nie jest  on jednak czystym przykładem pałacu francuskiego i stanowi pewne przemieszanie form w którym obok zapóźnienia stylowego znalazły swój wyraz cechy prowincjonalne i lokalne.
Pow. Użytkowa : 1705 m2

Pow. Działki - parku: 15,7 ha

Kubatura obiektu: 13282 m3

Mimo dużej powierzchni pałac robi bardzo kameralne i przytulne wrażenie - jest ze wszystkich stron otoczony przepięknym parkiem ze starodrzewiem ( kilkuset letnie dęby  m.in. błotne, oraz inne ciekawe gatunki jak np. orzech szary ).
Pałac jest usytuowany na niewielkiej skarpie która pozwoliła utworzyć klasyczne barokowe tarasy w części ogrodowej. W dużym prawie 16 ha parku przepływa rzeczka oraz znajduje się staw ( obecnie zarośnięty - wymagający oczyszczenia oraz melioracji ) znajdują się także dwie główne aleje ( środkowa na osi dziedziniec - pałac - ogród oraz porzeczna z tyłu parku ).
Najbliższe sąsiedztwo to pola uprawne oraz hodowla danieli zlokalizowana w dawnym gospodarstwie rolnym (pgr).
Obiekt jest usytuowany na skraju niewielkiej wsi ( Rozkochów ).

Najbliższe duże miasta w okolicy to Opole ( 35 km ) Gliwice ( 60 km ) Wrocław (120 km - autostradą 1,2 h )

Pałac w stanie zabezpieczonym do generalnego remontu.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Plebiscytowa 29/3
40-036 Katowice

tel. 32 206 82 29
kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com