Pałac Krzywiczyny, gm. Wołczyn, woj. Opolskie

Duży klasycystyczny  pałac zbudowany z końca XVIII w, poddany gruntownej przebudowie w końcu lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta z podjazdem od frontu, murowany, otynkowany, piętrowy z poddaszem, nakryty czterospadowym dachem z dachówką ceramiczną, częściowo podpiwniczony piwnicami o kolebkowych sklepieniach. Ściany dzielą pilastry dźwigające profilowany gzyms koronujący. Pałac posiada dwutraktowy układ wnętrza z korytarzem miedzy traktami. Na osi sień przelotowa mieszcząca z boku klatkę schodową.
Ściany pałacu są ceglane, tynkowane na podmurówce ceglanej również otynkowanej, wnętrze ceglane. Stropy - w piwnicach ceglane, kolebkowe, otynkowane, w pałacu betonowe. Podczas remontu schody również zostały zmienione na betonowe. Więźba dachowa niemalże nowa, w stanie bardzo dobrym.


Pow. użytkowa – 1 250 m2
Pow. działki-  3.7396 ha


Wewnątrz obiektu nowo wybudowany szyb windowy oraz na parterze i piętrze ściany działowe usytułowane zgodnie z projektem na dom spokojnej starości.

Park założony w stylu krajobrazowym o układzie opartym na pięknie przyrodniczych form naturalnych, nieuregulowanych układów drzew, wyeksponowanych form szkieletowych (Ogrody Polskie). Drzewa pozostawione w formie naturalnej, swobodnie rozrośniętej (płacząca forma lipy, dębu, buka, trójigliczni). Zachowała się jedyna w formie zabytkowej aleja klonowa. Najstarsze egzemplarze drzew to 2 dęby, które mają od 200 do 250 lat. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest klon pospolity. Współdominującym gatunkiem jest grab i lipa drobnolistna. Gatunki iglaste są reprezentowane nielicznie przez cyprysik Lawsona i Nutkajski, żywotnik olbrzymi.
Wykonane nowe  ogrodzenie z łupka granitowego na długości około 280 metrów, z płyt betonowych na około 500 metrów i siatki z podmurówką na około 200 metrach. Doprowadzony jest prąd i woda z wodociągu, istnieje możliwość podłączenia do kanalizacji.

Obiekt dobrze położony: do Wołczyna około 6 km, do Kluczborka około 18 km, do Opola około 50 km, do Wrocławia około 80 km, do lotniska międzynarodowego owe Wrocławiu około 85 km.

Obiekt po remoncie i adaptacji idealnie nadaje się na dom spokojnej starości, prywatną klinikę rehabilitacji.

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Plebiscytowa 29/3
40-036 Katowice

tel. 32 206 82 29
kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com