Pałac „Nowy Dwór” Kowary- Radociny, woj. Dolnośląskie

Pałac „Nowy Dwór” Kowary- Radociny, gm. Kowary, powiat jeleniogórski, woj. Dolnośląskie

Pałac wybudowany w 1570r. przez ród Schaffgotsch, którzy byli w tamtym okresie właścicielami Kowar. Pałac w późniejszych latach rozbudowywany i modernizowany ( 1670, 1861, 1878) co nadało jemu cechy angielskiej rezydencji wiejskiej, bryła budynku wzbogacona o liczne elementy neorenesansowe i neogotyckie.
W tym samym czasie park przekształcono w ogród angielski, który zachował swój układ  i piękno do dzisiaj.
Ostatnia przebudowa pałacu nastąpiła w 1913r. wtedy to pałac stał się klasyczną rezydencją wiejską. Ostatnimi właścicielami pałacu byli Henrich XXX Książe Reuss wraz z małżonką Księżną Feodorą.


Pałac dwuskrzydłowy na rzucie zbliżonym do litery L z przylegająca do krótszego skrzydła 4- kondygnacyjna wieżą mieszkalną oraz licznymi późniejszymi dobudówkami. Bryła rozczłonkowana 2-i 3- kondygnacyjna nakryta dachami 2-spadowymi.


Obecnie pałac wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby bardzo ekskluzywnej rezydencji prywatnej, szeroko opisywanej w prasie poświęconej rezydencjom mieszkalnym jako przykład dobrego wyczucia stylu oraz aranżacji miejsca.


Pow. użytkowa- 1 658 m2
Kubatura – 9 649 m3
Pow. działki parku- 4.9252 ha.


W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka oznaczona symbolem ZP/U1- teren zieleni urządzonej/ usługi komercyjne( nieuciążliwe usługi turystyczne, publiczne, handlu oraz gastronomi )


Miejscowość położona u podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Do Jeleniej Góry około 15 km, do przejścia granicznego w Lubawce około 20 km, do Wrocławia około 95 km, do lotniska międzynarodowego we Wrocławiu około 100 km, do Pragi około 140 km.


Do pałacu przynależy dodatkowa działka do zabudowy o pow. 0.7355 ha.


Pałac po adaptacji może pełnić funkcję ekskluzywnego hotelu, SPA, prywatnej kliniki oraz Domu Seniora.


Pałac sprzedawany z całym umeblowaniem i wyposażeniem

Kontakt

Agencja Nieruchomości Historycznych

  BE HAPPY

ul. Mikołowska 15/5
40-067 Katowice


kom: 601-51-02-78

anhbehappy@interia.pl

anhbehappy.urbus@gmail.com